تبلیغات رایگان تبلیغات رایگان
تبلیغات
تبلیغات دوتایی بالای اسلاید

تربیت سگ ، معرفی دسته بندی سگ ها

مرجع : بازدید : 3484
مطالب » معرفی نژاد ها » سگ ژرمن شپرد » ﺳﻪشنبه 7 ارديبهشت 1395 در 45 : 11
تربیت سگ اقدامی است که طی آن به سگ آموزش داده شود که اقدام خاصی را در قبل دستور خاصی انجام دهد. این دوره‌های آموزش شامل چیزهایی که خود سگ انجام می‌دهد نمی‌شود بلکه آن چیزی است که سگ آموخته‌است.   روشهای آموزشی متفاوتی برای آموزش سگ وجود دارد و همچنین اهداف مختلفی از این آموزشها پی گرفته می‌شود، این اهداف شامل پایه‌ای‌ترین آموزش یعنی فرمانبرداری تا تخصص ...
تربیت سگ ، معرفی دسته بندی سگ ها

تربیت سگ ، معرفی دسته بندی سگ ها

تربیت سگ اقدامی است که طی آن به سگ آموزش داده شود که اقدام خاصی را در قبل دستور خاصی انجام دهد. این دوره‌های آموزش شامل چیزهایی که خود سگ انجام می‌دهد نمی‌شود بلکه آن چیزی است که سگ آموخته‌است.

 

روشهای آموزشی متفاوتی برای آموزش سگ وجود دارد و همچنین اهداف مختلفی از این آموزشها پی گرفته می‌شود، این اهداف شامل پایه‌ای‌ترین آموزش یعنی فرمانبرداری تا تخصصی‌ترین زمینه‌ها مانند اجرای قانون، مقاصد نظامی، جستجو و نجات، شکار، کار با احشام، کمک به افراد معلول، سرگرمی، ورزشی و یا حفاظت از افراد و اموال می‌تواند باشد.

به عنوان دسته‌ای از حیوانات، سگهای وحشی به صورت غریزی تمایل دارند با همنوعان خود به صورت گروهی زندگی کنند. خیلی از سگها چه سگهای وحشی و چه سگهای نژادبندی شده می‌توانند تفسیر و پاسخ مناسبی به درخواستهای شخص مربی بدهند.

آموزشهای اولیه

بیشتر سگها، تفاوتی نمی‌کند که برای مقاصد پیچیده باشند و یا برای زندگی با افرادی که با بودن سگ کنار خود احساس خوشحالی می‌کنند صاحبانشان می‌خواهند که سگ در مقابل افراد و حیوانات دیگر از خود و صاحبشان حفاظت کند.

بیشتر آموزشهای فرمانبرداری معمولاً شامل شش رفتار می‌شود:

 • نشستن
 • درازکشیدن
 • بلند شدن
 • پاسخ به صدا زدن (بیا اینجا و...)
 • گشتن محدود (یا گشتن بدون قلاده)
 • ایستادن روی پاهای عقب

ابزارهای تربیت سگ

ابزارهای بسیار زیادی برای تربیت سگ وجود دارد. به طور کلی و خلاصه می‌توان چندین ابزار با کاربرد نامبرد.

 • توپ
 • توپ اسباب بازی بسیار خوبی برای بازی و آموزش سگ است. سگها علاقه بسیار زیادی به توپ نشان می‌دهند.

یکی از برنامه‌های تربیتی این است که سگها تمرکز کردن را به خوبی یاد گیرند تا در محیطهای شلوغ بتوانند مرحله کار را به خوبی انجام دهند. به طور کلی تمام مربیان از توپ استفاده می‌کنند.

 • قلاده تربیت

قلاده تربیت یکی از پر استفاده ترین ابزارهای تربیت می‌باشد. مدلهای بسیار زیادی در بازار وجود دارد ولی به طور کلی می‌توان به قسم زیر تقسیم نمود:

 • قلاده شوک

این قلاده به صورت زنجیری که تنگ شده با فشار یک ضرب به سگ نبایدها را مشخص می‌کنیم. این قلاده بسیار ارزان و به راحتی قابل استفاده می‌باشد و قیمتی حدود ۴$ دارد.

 • قلاده خاردار

در واقع همان ساختار قلاده شوک را دارد با این تفاوت که خارهایی رو به داخل دارد که به گردن سگ متصل است و شدت ۴ برابر قلاده شوک را وارد می‌کند، این قلاده خطرناک است و حتماً مربی باید استفاده کند. قیمت این قلاده حدود ۲۰$ می‌باشد.

 • قلاده التریکی از راه دور

همانطور که از اسم پیداست قلاده کنترل از راه دور نیم تا یک میل برد، در بعضی از مدلها قابل کنترل ولتاژ وارد بر سگ، تغذیه با باتری همراه با لرزش و سوت و ضد آب می‌باشند و قیمتی معادل ۱۳۰$ تا ۴۵۰ $ می‌باشد.

 • تاگ

نوعی اسباب بازی بوده که بسیار مورد استفاده مربیان قرار می‌گیرد. این اسباب بازی جهت تربیت حفاظت، تربیت سگ نگهبان و تربیت سگ پلیس استفاده می‌شود. معمولاً از جنس کتان و الیاف مصنوعی یا پارچه و چرم می‌باشد و قیمتی حدود ۴ $ دارد.

 • لباس حفاظت

که شامل شلوار و پیراهن حفاظت و حفاظت دست و پا می‌باشد. این لباس کاملاً از جنس الیاف مصنوعی درست شده و کاملاً کمک مربی را از دندانهای سگ تربیت شده نگهبان محافظت می‌کند جهت تمرین و تربیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدل لباس کامل قیمتی معادل ۱۳۰۰$، دست ۲۰۰$ و پا ۲۸۰$ دارد.

با ارزشترین استفاده‌های انسان از سگها را می‌توان چندین قسمت کرد که بر اساس تربیت طبقه بندی می‌شوند.

 • سگ پلیس

سگ پلیس یکی از پرکاربرد ترین و با ارزشترین رشته در تربیت سگ می‌باشد. سگ پلیس آموزش می‌بیند که چگونه جستجو، دفاع، تعقیب، شناسایی، و توانایی درک و کمک در عملیات تاکتیکی، گروگان گیری کند. این آموزش از دوران تولگی بعد از ۸ هفتگی شروع شده و تا آخر عمر در خدمات پلیس به انسان خدمات کند.

 • سگ زنده یاب

سگ زنده یاب جهت کشف اجساد و افراد زنده بعد از زلزله و سیل و حادثه‌های طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آموزش ۲ سال به طول می‌انجامد و قیمت هر سگ زنده یاب حدود ۲۰۰۰۰$ می‌باشد. آموزش این سگها به این صورت است که افراد مربی و کمک مربی در زیر آوار یا در آب یا در زیر برف یا در جایی که انسان ناتوان و سگ توانا باشد قرار گرفته و سگ با آموزش از قبل شروع به جستجو می‌کند و فقط به بوی انسان چه مرده و چه زنده حساس است و با پیدا کردن پارس می‌کند، این نمونه در آتشنشانی‌ها و سازمانهای اورژانسی و صلیب سرخ خدمت می‌کنند.

 • سگ کشف مواد مخدر

این گونه جهت کشف مواد مخدر در خدمت پلیس و سازمانهای مبارزه با مواد مخدر، در بین راهها، فرودگاه‌ها و کشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، تربیت این گونه به صورتی است که با پیدا کردن محلی که مواد مخدر مخفی شده با دست زدن ماموران و مسئولان را کمک می‌کند.

 • سگ راه یاب برای نابینایان

یکی از با ارزشترین سگها که با تمامی قوانین زندگی حرکت در خیابانها شناسایی مغازه‌ها و منازل فرد نابینا را راهنمایی می‌کند.

از پر طرفدارترین مورد استفاده سگها و جذاب ترین تربیت برای عموم تربیت سگ نگهبان می‌باشد که برای نگهبانی از منزل‌ها و باغ‌ها نگهبان اشخاص یا نگهبان وسایل شخصی مورد تربیت قرار می‌گیرند.

 • سگ مسیریاب کوهستان

این گونه در خدمت جنگلبانان به شناسایی کوهستانها و به کمک کوهنوردان جهت پیدا کردن مسیر صحیح تربیت می‌شوند، این نمونه قادر است مسیر بسیار طولانی را بدون توقف حرکت کند و شناسایی مناطق از طریق بوی خاک آن منطقه برایشان امکانپذیر است.

 • سگ جستجو گر

جستجو به صورت عمومی جهت همه کاری استفاده می‌شود. به عنوان مثال در زندانها بعد از فرار زندانی با بو کردن وسایل زندانی یا تختخواب آن شروع به جستجو در صحراها یا مناطق بسیار بزرگ می‌کند.

 • سگ شکار

به همراه شکارچی با سکوت کامل بعد از شلیک شدن تفنگ به دنبال شکار رفته و آن را برای صاحب خود می‌آورند، به راحتی شکار را که در رودخانه افتاده یا در جایی که چشم انسان از پیدا کردن آن محروم است پیدا کرده و به صاحب باز می‌گردند، این سگها با قلاده‌های الکترونیکی کنترل از فاصله‌های ۱ تا ۲ مایلی دستور میگیرند. روش جستجو با شناسایی خون شکار زخمی می‌باشد. این سگها قادر هستند شکار را قبل از شکار شدن بترسانند و به سمت شکارچی تغییر مسیر دهند.

 • سگ ارتش

جهت کشف مین زمینی و بمب یاب، دفاع از زمینهای پایگاه ارتش، جستجو گر، شناسایی غریبه یا غیر ارتشی، محافظ و نمونهای بسیار تربیت شده قادر به انجام عملیات تاکتیکی ارتشی در کنار نیروی جهت پیشروی در خط اول جنگ به همراه پیاده نظام باشند.

ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد

مطلب های مرتبط

تربیت سگ ، معرفی دسته بندی سگ ها

تربیت سگ ، معرفی دسته بندی سگ ها

تربیت سگ اقدامی است که طی آن به سگ آموزش داده شود که اقدام خاصی را در قبل دستور خاصی انجام دهد. این دوره‌های آموزش شامل چیزهایی که خود سگ انجام می‌دهد نمی‌شود بلکه آن چیزی است که سگ آ ...
معرفی نژاد ژرمن شپرد

معرفی نژاد ژرمن شپرد

ژرمن شپردمعرفی نژاد ژرمن شپردنژاد :ژرمن شپردژرمن شپرد یکی از نژادهای اصیل کشور آلمان است که در سال 1899 برای اولین بار به ثبت رسیداز خصوصیات سگ ژرمن شپرد می توان به هوش و شجاعت اشاره کرد.این نزاد برای ...
ثبت آگهی رایگان

آمار سایت

مجموع آگهی طبقه بندی شده :
1137
نمایش همه
علاقه مندی ها ()